Get Adobe Flash player

Straż miejska chroni środowisko

Straż Miejska nie pozostaje obojętna na środowisko aktywnie włączając się w jego ochronę. Często jest również odbiorcą różnego rodzaju zgłoszeń mieszkańców naszego miasta związanych z otaczającą nas florą i fauną. Do najczęstszych należą te związane z biegającymi bez nadzoru pieskami, czasem agresywnymi. Zdarza się także, że z różnych powodów dzikie zwierzęta przedostają się do siedzib ludzkich. Nierzadko wywołują przy tym lęk i niepokój, ponieważ mogą przenosić groźne dla człowieka choroby lub po prostu zaatakować w samoobronie czy ze strachu. Tacy nieproszeni gości muszą zostać, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla obu stron rzecz jasna, wypuszczeni na wolność. Nie jest to jednak takie proste jakby się mogło niektórym wydawać. Pochwycenie przerażonego stworzenia to często nie lada wyzwanie. Potrzebne jest współdziałanie wielu ludzi, dlatego strażnicy współpracują ściśle z różnymi specjalistami m.in. lekarzem weterynarii, ornitologiem, pracownikami schroniska dla zwierząt. Nadzorują oni działania udzielając wskazówek i porad dotyczących sposobu postępowania z danym zwierzęciem. Niebagatelną rolę odgrywa też odpowiedni sprzęt, dlatego miasto zakupiło do takich działań klatkę-pułapkę z mechanizmem zamykającym służącą również do transportu zwierząt i broń pneumatyczną ze środkiem usypiającym. Urządzenia znajdują się w dyspozycji Straży Miejskiej oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

0017006.006 003

Pomimo że łabędzie nie zamarzają nawet przy dużym mrozie, nie brakuje w okresie zimowym zgłoszeń osób zaniepokojonych ich losem. A zdarza się, że czasem potrzebują pomocy.

100_330125.09.08

Psy biegające bez nadzoru to dość częste interwencje strażników. Nie wszystkie są przyjaźnie nastawione i dają się uwiązać . Często konieczna jest współpraca ze Schroniskiem dla zwierząt.

100_0135100_0144

Pochwycenie jelonka to nie jest zadanie ani łatwe ani bezpieczne, bowiem może on zaatakować i mocno pokiereszować człowieka.

0004.

0005.Jeśli teren na którym znajduje się uwięzione zwierzę jest duży konieczne jest użycie broni pneumatycznej z pociskami usypiającymi. Przygotowuje je weterynarz, który następnie bada zwierzę przed wypuszczeniem go na wolność.

00030002

Na nietoperza, który dostał się do jednego z mieszkań najlepsza okazała się siatka na ryby. Nieproszony lokator wpadł w sidła strażników a następnie cały i zdrowy wypuszczony został na wolność w rejonie zalewu Piaski – Szczygliczka.

006

009Nie lada niespodzianką było dla strażników schwytanie szopa pracza na jednej z posesji w Ostrowie. Złodziejaszek „wpadł” w wigilię świąt Bożego Narodzenia a zgubiło go łakomstwo.

bociek2

bociek3Ten bociek wylądował na ogrodzie jednej z posesji przy ul. Strzeleckiej. Okazało się, że ma ranę pod skrzydłem. Na szczęście fachowo złapany przez Pana Pawła Dolatę otrzymał niezbędną pomoc weterynaryjną.

100_0720

100_0715Kontrola wykazała, że te kuce mają się świetnie. Niemniej sprawdzić nie zawadzi.