Get Adobe Flash player

Mandaty za spalanie odpadów

Na dobre nie ucichły jeszcze echa, po kontrolach spalania przy użyciu dronów, które odbywały się w naszym mieście w dniach 18-19 lutego, a strażnicy miejscy ujawnili kolejne przypadki termicznego przetwarzania odpadów.
Nasze doświadczenie pokazuje, że wykrycie spalania odpadów nie jest łatwe, bo rzadko udaje się złapać osoby na „gorącym uczynku”. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni lutego, dwukrotnie się to udało.
W dniu 22.02., w trakcie kontroli jednej z posesji, funkcjonariusze ujawnili w kotłowni spalanie kolorowych kartonów pokrytych folią. Natomiast w dniu wczorajszym, tj. 28.02., patrol w przydomowej kotłowni zastał przygotowane kawałki mebli, płyt pilśniowych, klejone kartony, które trafiały do pieca. W obu przypadkach, interwencje strażników zakończyły się postępowaniem mandatowym.

kontrole spalania

kontrole spalania


Niepokojące jest to, że nie brakuje mieszkańców, dla których zdrowie, bezpieczeństwo własne i sąsiadów, nie stanowi wystarczającej wartości. W przypadku takich osób, kampanie edukacyjne, materiały informacyjne w tv, czy opinie specjalistów, lekarzy, dotyczące realnego i bezpośredniego wpływu smogu na nasze zdrowie i życie, nie zdały egzaminu. Jak zatem trafić do takich osób, by nie narażały siebie i innych? Może „dotkliwość” w postaci uszczuplenia domowego budżetu przyniesie efekt, i powstrzyma przed wrzuceniem kolejnej plastikowej butelki, opony, czy fragmentów mebli?